Що нас чекає у лютому? Ми підготували традиційний огляд: які важливі зміни та події чекають на нас у лютому. Наприклад, новий класифікатор ДФС, митниць та їх структурних підрозділів, а також нова форма Звіту з праці за січень 2017 р. (його подаємо до Держстату до 7 лютого включно); нова методика нормативної грошової оцінки земель с/г призначення; податкова звітність за ІV квартал та весь 2016 рік (її слід подати вже цього тижня, до 9 лютого), сплата податкових зобов’язань за ІV квартал 2016 р. та подання фінзвітності за 2016 рік (до 17 і 28 лютого відповідно) тощо. Докладніше про все це читайте тут.
Кого буде перевіряти Держпраці у 2017 році? Держпраці оприлюднила плани проведення планових перевірок госпсуб’єктів на 2017 рік практично для всіх областей (крім Донецької та Луганської обл.). Якщо вас немає у переліку – це добре, але розслаблятись не варто.
По-перше, Держпраці проводить не тільки планові, а й позапланові перевірки. По-друге, рейди з перевірки законодавства про працю зараз проводять також робочі групи за участю місцевих органів влади. А по-третє, окрім «легальних» перевіряльників, вже приходять і інші. Держпраці попереджає: зафіксовано випадки, коли під виглядом державних інспекторів перевіряти питання укладання трудових договорів та оплати праці найманих працівників приходять шахраї. Тому у відомстві радять: «обов’язково перевіряйте наявність у інспектора службового посвідчення та направлення на проведення перевірки, а у разі виникнення підозри звертайтесь до підрозділів Національної поліції або органів Держпраці». Щоправда, форма направлення на проведення перевірки дотепер не затверджена.
До речі, про перевірки Держпраці. Декілька тижнів назад ми вже писали, що Держпраці розробила і оприлюднила проект постанови Кабміну «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Згідно з ним, інспектори можуть приходити будь-куди, у будь-який час доби, залучати правоохоронні органи, вести аудіо і відеозйомку, задавати питання усім кому забажають (при цьому їм слід надати робоче місце і можливість ведення конфіденційних розмов із працівниками) тощо..
Так от: Державна регуляторна служба вважає, що цей документ є недосконалим і не відповідає засадам регуляторної політики, тому не погодила проект постанови у запропонованій Держпраці редакції. Також фахівці ДРС зазначили, що суб’єкт господарювання може не допускати посадових осіб органу державного нагляду та контролю до здійснення перевірки за додержанням законодавства про працю та зайнятість до затвердження відповідних нормативних документів.
«Цей документ не відповідає засадам регуляторної політики. Тут порушено питання не стільки інтересів роботодавців, скільки ще й питання відсутності гармонійної регламентації. Все це може дискредитувати всі сторони, роботодавцям додати проблем, інспекторів зробити церберами. Так не має бути. Інспектори з питань праці повинні бути порадниками роботодавців. Крім того, все це дискредитує місцеве самоврядування, заздалегідь налаштовуючи на ворожнечу представників місцевого самоврядування та локального бізнесу. Потрібно навпаки врегульовувати ці проблеми. Враховуючи все це, ДРС підготує рішення про відмову», – голова ДРС Ксенія Ляпіна.
І останнє від Держпраці. Штатний розпис повинен бути на кожному підприємстві, навіть, якщо в штаті працює тільки один директор, – про це пише управління Держпраці у Кіровоградській області. Єдиних стандартів для штатного розпису не передбачено, а кількість та періодичність змін штатного розпису протягом року не обмежується (хоча міняти щомісяця недоцільно). А управління Держпраці у Хмельницькій області розказало про особливості суміщення посад та виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника – ось тут. (До речі, консультацію редакції про те, як нараховувати заробітну плату і ЄСВ директору та менеджеру, які працюють за сумісництвом, читайте тут).
Новини від податківців. Зверніть увагу: з 30 січня змінено рахунки для сплати деяких податків (у 16 областях та м. Києві). Про це ДФС повідомляє на сторінках територіальних органів, а ми зібрали всі посилання в одному місці. Також податківці підготували та надрукували у «Віснику» зручну таблицю: в яких випадках ЄСВ нараховується на мінімальну зарплату, а в яких – на фактично нарахований дохід. Ось тут фіскали нагадують, що платники єдиного податку зобов’язані зберігати первинні документи не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності (інакше штраф у розмірі 510 грн, а за повторні дії протягом року – 1020 грн), а тут – про те, що величину боргу для вручення податкової вимоги збільшено до 60-ти НМДГ або 1020 грн. (п. 59.1 ст. 59 ПКУ). Раніше «листи щастя» надсилалися при заборгованості 20 і більше НМДГ (від 340 грн).
Маєте робітника-інваліда? Не забудьте подати до 1 березня Звіт за формою №10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», – про це нагадує Фонд соцзахисту інвалідів. А ще про те, що підприємства зобов’язані працевлаштувати інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік (а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця). Інакше штраф в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і ним не зайняте (а якщо працює від 8 до 15 осіб, – в розмірі половини середньої річної заробітної плати на підприємстві).
Інші новини. З 1 квітня запроваджується новий порядок бюджетного відшкодування ПДВ; податківці оприлюднили проект змін до порядку ведення Реєстру неприбуткових організацій, а також новий довідник типів об’єктів оподаткування для подання форми №20-ОПП; Мінсоцполітики описали нюанси індексації зарплати у січні та лютому 2017 року (із прикладами), а депутати пропонують зменшити ставку єдиного податку «єдинникам» II групи до 10% розміру мінімальної зарплати (у ВР зареєстровано відповідний законопроект).