Увага! Корисна інформація!!!

Мінфін розробив, а ДФС оприлюднила проект нових форм податкової накладної, декларації з ПДВ і Порядків їх заповнення, а також інших форм, пов`язаних із ПДВ; нові листи і роз`яснення від ДФС та Держпраці; багато консультацій від редакції; два актуальних судових рішення, а також інші новини: індекс інфляції за січень 2017, черговий законопроект на захист бізнесу і чергове публічне з`ясовування стосунків між міністром фінансів і головою ДФС.

Минулий тиждень закінчився несподіванкою для усіх платників ПДВ. Мінфін розробив, а ДФС оприлюднила проект нової податкової накладної, розрахунку коригування до неї, а також Порядку заповнення ПН. Крім цього, платників ПДВ чекають нові декларація з ПДВ, уточнюючий розрахунок до неї і Порядок заповнення декларації. На думку Мінфіну, усі ці форми мають відповідати новим реаліям та останнім змінам до ПКУ. Як сказано у пояснювальній записці, «видання проекту наказу забезпечить ефективне застосування платниками податку норм податкового законодавства в частині виконання своїх обов’язків щодо ведення податкового обліку, а також правильність заповнення податкової звітності з податку на додану вартість та податкової накладної».

Але це ще не все про ПДВ. Наприкінці грудня Мінфін вніс зміни до Порядку обліку платників податків і зборів та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість. Наказ було зареєстровано в Мінюсті 16 січня, а чинності він набере через 30 днів з дня офіційного опублікування; найімовірніше, вже з 19-го березня.

І ще не все… Минулого тижня з`явилось роз`яснення від ДФС щодо штрафів за несвоєчасну реєстрації «зменшуючого» розрахунку коригування. Якщо постачальник надіслав «зменшуючий» розрахунок коригування до ПН вже після закінчення граничного терміну його реєстрації, то, на думку податківців, відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН несете саме ви, а не він. Адже «штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування застосовуються контролюючими органами… до особи, на яку покладено обов’язок щодо такої реєстрації, незалежно від причин, які призвели до порушення». Також ДФС розповіла про нюанси зазначення у податковій накладній номенклатури товарів/послуг та коду товару згідно з УКТ ЗЕД. Так, реквізит «Номенклатура товарів/послуг продавця» має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів/послуг, та не повинен містити ніяких інших даних; код товарів зазначається згідно з УКТ ЗЕД, а код послуг – згідно з Державним класифікатором продукції та послуг.

Чергові новини від Держпраці. Приклади виплат, які входить і які не входять до мінімальної заробітної плати – його дивіться тут. Ще у відомстві розказали про термін давності при накладанні штрафів за порушення трудового законодавства: «штрафні санкції можуть бути застосовані за правопорушення, вчинені після набуття чинності змін, внесених до ст. 265 КЗпП, або правопорушення, які були вчинені раніше, але є триваючими». Тож робимо висновок, що штрафи (у тому числі славетні 30 мінімальних зарплат) будуть накладатися тільки за періоди після 01.01.2015 року (дата набрання змін до ст. 265 КЗпП).
А міністр соцполітики Андрій Рева повідомив про роботу підрозділів Державної служби праці у січні 2017 року. Каже, що було проведено 750 перевірок роботодавців, але жодного штрафу у 320 тис грн так і не не було накладено; інспектори лише застосовували приписи і займались роз’яснювальною роботою. (Можливо, це й так, але, вже 2 лютого на сайті ГУ Держпраці у Київській області було розміщено інформацію про застосування штрафу саме такого розміру, за відмову у наданні документів для перевірки).

Три новини від податківців. ДФСУ у новому листі розповіла про головні зміни, внесені з 1 січня 2017 року до Податкового кодексу в частині трансфертного ціноутворення. Вийшло цілих 15 пунктів, прочитати про це можна тут. А ось тут податківці нагадують: якщо ви розраховуєтесь готівкою за товари, дорожчі за 50 000 грн., протягом кількох днів, то обмеження суми стосується кожного окремого дня проведення розрахунків. Нарешті, маємо табличку від податківців про припинення діяльності підприємцем на загальній системі оподаткування: як подати звіт та коли сплатити ЄСВ?

Консультують фахівці редакції. Як нарахувати та виплатити дивіденди засновникам-фізособам? Як оподатковувати дивіденди, отримані за 2016 рік? У яких звітах відображати дані операції? Про все це «Дебет-Кредит» пише тут. Аналітику від редакції про виправлення помилок, допущених при нарахуванні зарплати (від обліку до відображення у Звіті з ЄСВ та у ф.№1 ДФ) дивіться тут. Як нарахувати зарплату та ЄСВ, коли на підприємстві працює інвалід за основним місцем роботи та на 0,5 ставки ми пишемо тут, а те, як треба проводити перерахунок середньої зарплати для нарахування відпускних у зв`язку з підвищенням окладів з січня 2017 року, розглядаємо на прикладах за ось цим посиланням.
А ще ми зібрали в одному місці усі ставки місцевих податків і зборів для Києва на 2017 рік – ви знайдете їх ось тут.

Судова практика. Фізособа-підприємець відповідає за своїми зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, – це відомо вже давно, але тепер маємо й рішення ВССУ. І ось ще важливе: «у разі припинення суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи (виключення з реєстру суб’єктів підприємницької діяльності) її зобов’язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати». І гарна новина: Київський Апеляційний адмінсуд скасував податкове повідомлення-рішення щодо штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН. Ці податкові накладні не могли бути зареєстровані підприємством своєчасно, тому що ДФС більше місяця не підписувала договір на визнання електронних документів

Інші новини. За повідомленням Держкомстату індекс інфляції за січень 2017 року становить 101,1%; підприємців вкотре збираються захищати від перевіряльників: у Раді зареєстровано законопроект, яким передбачається впровадити «належний захист законних інтересів суб’єктів господарювання» під час позапланових перевірок; а міністр фінансів закликав НАБУ перевірити роботу свого підлеглого Романа Насірова. (Той систематично не виконує доручень міністерства і без узгодження з міністром їздить у відпустку; наприклад, на інаугурацію президента США).