Участь Голови Ради ІФООПРО у Конференції: «Функціонування системи виявлення та доведення керування транспортним засобом особою, яка перебуває у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння»

З 14 по 20 листопада в Україні проходить Національний тиждень з безпеки дорожнього руху. Кількість ДТП за участі нетверезих водіїв надзвичайно велика, над питанням як змінити цю ситуацію працює робоча группа при МВС України, а її напрацювання та плани  висвітлені у ході конференції.

Недосконалість процедури виявлення та доведення факту керування автомобілем у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння в Україні вимагає негайних рішучих дій як від органів влади, так і від суспільства в цілому. За статистичними даними НАІС ДДАІ МВС України за 9 місяців 2016 року на території України сталося 1608 дорожньо-транспортних пригод, спричинених керуванням автомобілем у нетверезому стані, у яких загинуло 194 особи і 2193 особи травмовано.  І ця складна ситуація, що загрожує життю та здоров’ю громадян, загострюється щодня та потребує негайного вжиття заходів. Однак проблема не лише у виявленні стану алкогольного та наркотичного сп’яніння, але й у важкості довести у судовому порядку перебування особи у такому стані, про що свідчить судова практика. Так, дуже часто працівники поліції здійснюють огляд водія на стан сп’яніння всупереч або з порушенням існуючих норм законодавства, що у подальшому є підставою для визнання такого огляду незаконним у судовому порядку. Як наслідок – через недосконале законодавство і некомпетентність поліцейських частина порушників уникає відповідальності.Судова практика притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 130 Кодексу України про адміністративну відповідальність (керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції) також залишає бажати кращого. Зокрема, існують випадки, коли судді закривали справи через надумані підстави (неявка свідків, зазначених в протоколі, на судове засідання, не запропоновано пройти медичний огляд на стан сп’яніння та інше). Результат – знову ж таки особа не несе відповідальності за вчинене нею правопорушення.

На конференції особливої уваги було приділено вирішенню проблем щодо:

  • удосконалення чинного законодавства, предметом правового регулювання якиго є медичні огляди;
  • матеріально-технічного забезпечення та навчання патрульних Національної поліції України основам експрес-діагностики станів сп’яніння;
  • функціонування закладів охорони здоров’я, що проводять медичні огляди водіїв на стан алкогольного чи наркотичного сп’янінь;
  • дослідження профілактичних заходів, судової практики та вдосконалення механізму притягнення до відповідальності водіїв, що керують автомобілем у нетверезому стані та ін.

Активну участь у проведенні прес-конференції, зокрема в  обговоренні ряду проблемних аспектів у зазначеній сфері: тривалу процедуру огляду водіїв у медичних закладах, значний термін отримання аналізів стану водія, застарілі методології та технічні засоби виявлення  стану сп’яніння  взяв Голова Ради Організації ІФООПРО-Роман Стефанишин.