Найкоротші бухгалтерські новини за 10-13 травня

Індекс споживчих цін за квітень – 100,9% (а за лютий-квітень вже 103,7%), Критерії оцінки ступеня ризиків для блокування податкових накладних знову будуть доопрацьовувати, нові консультації від ДФС та ФСС з ТВП, корисна аналітика від редакції, Гройсман гарантує пенсійну реформу вже у жовтні, а Гонтарева нарешті пішла з НБУ (але не у відставку, а у відпустку).

Індекс інфляції за квітень – 100,9%. І це лише початок. 10 травня Держстат опублікував індекс споживчих цін (ІСЦ) за квітень 2017 року; він становить 100,9%. Нібито, нічого важливого. Але якщо порахувати квітневий поріг індексації і помножити між собою індекси споживчих цін за лютий, березень та квітень 2017 р., то виходить вже 103,7% (1,010 × 1,018 × 1,009 × 100). А ви ж пам`ятаєте, що індексація зарплати проводиться у разі, коли величина ІСЦ перевищує поріг індексації 103%. Отже, якщо ви збільшували оклади у січні 2017 року у зв’язку з затвердженням мінімальної зарплати 3200 грн, то саме час замислитись про індексацію!

Про те, коли і як саме слід індексувати зарплату (і що можна зробити, щоб без цього обійтись), читайте тут.

 

Знову про критерії оцінки ступеня ризиків для блокування податкових накладних. 5 травня ДФСУ оприлюднила нову редакцію проекту наказу Міністерства фінансів, яким затверджується Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, а також Перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН. Це була вже друга редакція документу (вперше цей проект оприлюднили 3 квітня 2017 р., про що ми розповідали тут). А вже 12 травня у Комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики відбулась нарада за участю представників ДФС та Міністерства фінансів України. Після неї було вирішено, що Критерії потрібно доопрацьовувати. Тому незабаром на нас чекає ще один (третій за рахунком) їх варіант. Щоправда, що саме там буде доопрацьовано – поки що невідомо.

До речі, того ж 12 травня Мінфін розповів про перший місяць роботи системи припинення реєстрації ризикових ПН та роботу реєстру відшкодування ПДВ. Якщо коротко: вже відшкодовано 11 млрд грн, система працює без збоїв, відшкодування проводиться вчасно, маніпуляції неможливі, ура-ура!

 

У разі відсутності книги обліку доходів і витрат на підприємців чекає (невеликий) штраф. ДПІ у Дніпровському районі м. Києва нагадує: підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Це стосується і підприємців на загальній системі, і «єдинників». За ненадання платником податків фіскальним органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні перевірки, застосовується штраф у розмірі 510 гривень. А не ведення або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від 3 до 8 н.м.д.г. (51-136 грн).

 

Ще три консультації від ДФС. Податківці розповіли про зазначення одиниці виміру у графі 4 податкової накладної у різних випадках. Вона може відрізнятись при придбанні товару та при його продажу – вважають у ДФСУ. Причина цього: при купівлі ціна встановлена за вагову одиницю товару (тонна, кілограм), а от при продажу може бути кількісна – наприклад, за штуку.

Про те, як дізнатися про розмір ставок податку на нерухомість, земельного податку, та інших місцевих податків і зборів, податківці пишуть тут, а про механізм нарахування штрафу за невиправлення помилок в обов’язкових реквізитах податкової накладної нагадують ось тут.

 

Консультує ФСС з ТВП. Виплата роботодавцями лікарняних за рахунок власних коштів з подальшим відшкодуванням ФСС з ТВП законодавством не передбачена. Тобто, у разі виникнення страхового випадку треба зібрати документи, провести засідання комісії, прийняти рішення, нарахувати суми матеріального забезпечення, оформити заяву-розрахунок, за необхідності відкрити окремий рахунок, дочекатись 10 днів… і ось тільки тоді сплатити належну суму застрахованій особі. Усе це нібито давно відомо, але Харківське відділення ФСС з ТВП про всяк випадок нагадало ще раз.

 

Аналітика від редакції. Все що потрібно знати про відрядження (максимальні терміни, добові, особливості відрядження закордон та по Україні тощо) – докладно і на прикладах читайте у нашій публікації. Про операції, які звільнені від ПДВ або не є об’єктом оподаткування, і їх відображення у декларації з ПДВ ми докладно пишемо тут. А про невиробничі основні засоби в обліку (чому з точки зору бухобліку вони нічим не відрізняються від виробничих, а от з точки зору оподаткування є досить суттєва різниця) читайте ось тут.

 

Інші новини. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив спростити процедури використання РРО для бізнесу, а ще гарантує з 1 жовтня пенсійну реформу і підвищення пенсій (а у разі неухвалення пенсійної реформи готовий піти у відставку); у Мінфіні почали працювати над написанням проекту закону про податок на виведений капітал; а Пенсійному фонду доручили організувати обмін відомостями про неоформлених працівників з Держпраці і ДФС. А ще ми нарешті дочекались безвізу з Євросоюзом. Як він працюватиме на практиці, які документи з собою брати, що робити з довідками про доходи і кого можуть «завернути» прямо на кордоні – читайте тут.

 

І наостанок – про Валерію Гонтареву. Вона оголосила про свою відставку з посади Голови Нацбанку ще місяць назад, 10 квітня. Звільнятись хотіла з 10 травня 2017 року, але, згідно закону, повинна була обіймати свою посаду аж до відповідного рішення Парламенту. Таке рішення прийняте не було, проте вже з 11 травня обов’язки Голови НБУ виконує Яків Смолій. А Валерія Гонтарева залишила свої професійні справи у Національному банку та пішла у вимушену відпустку… аж доки Верховна Рада України не прийме рішення щодо її відставки.