Корисна інформація – “Як швидко знайти нерухомість будь-кого в реєстрі нерухомого майна? “

Запровадження державного реєстру речових прав на нерухоме майно (реєстру нерухомого майна) в Україні – є  безумовно кроком позитивним і прогресивним. Але, як виявляється, ще не кожен встиг оцінити всю багатогранність цього інформаційного інструменту.

Сьогодні розкриємо секрети та інструкцію, як же користуватись реєстром нерухомого майна, щоб легко і швидко знаходити інформацію, яка вас цікавить, а також уберегти від деяких помилок, що призводять до нерелевантного результату в пошуку. (Дивіться також «Безкоштовний спосіб державної реєстрації речових прав на нерухомість!»)

1. Як почати шукати в реєстрі нерухомого майна?

По-перше, щоб знайти інформацію в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно kap.minjust.gov.ua (“Кабінет електронних сервісів”), треба пройти авторизацію, яка можлива трьома різними способами:

  1. Через електронно-цифровий підпис;
  2. ID- банкінг;
  3. Сервіс електронної пошти MAIL.GOV.UA.
Перший спосіб – авторизація через MAIL.GOV.UA

MAIL.GOV.UA – це електронний поштовий сервіс, який позиціонується як державний і, можливо, в майбутньому використовуватиметься як офіційна поштова скринька в інтернеті для кожного. При цьому, адреса поштової скриньки – це набір цифр вашого реєстраційного номера облікової картки платника податків, простіше кажучи – ідентифікаційний код.

Тобто ви створюєте собі поштову скриньку на сайті, а потім використовуєте цю адресу пошти і пароль від неї як логін і пароль для доступу до реєстру нерухомого майна. Відразу відмітимо, що для того, щоб відкрити поштову скриньку на цьому сервісі, ніякої спеціальної перевірки проходити не треба, тому, цілком можливо ввести чужі дані. В майбутньому, цю проблему збираються розв’язати, але зараз, радимо всім відкрити скриньки на цьому сервісі під своїми ідентифікаційними кодами, щоб потім не було головного болю.

Тим паче, що згідно із заявами Міністра юстиції, планують впровадити сервіс, за яким можна буде простежити, хто цікавився нерухомістю, все за тим же кодом. І теоретично можливо, що під вашим кодом, хтось цікавився нерухомістю якого-небудь олігарха, сепаратиста або ще когось.

Другий спосіб ідентифікації на сайті – Id – banking

Грубо кажучи, це як ідентифікація через Приват-24, але система дозволяє скористатися доступом і через інші банки.

Третій спосіб – електронно-цифровий підпис

Це найнадійніший спосіб для ідентифікації, оскільки для того, щоб отримати такий ключ, необхідно реально написати заяву, підтвердити особу і пройти невелику процедуру. Коштує він, до речі, близько 200 грн. на 2 роки (для фізичних осіб).

Але такий підпис дає вам можливість не лише дивитися інформацію, що містить реєстр нерухомого майна, але і подавати заяви на реєстрацію та інше, що буде прирівняно до живого подання заяви (але в реальності, таких сервісів зараз доки дуже мало).

2. Подання заявки

Наступний крок, після того, як ви пройшли авторизацію, це вже безпосередньо подання заявки на отримання інформації з реєстру. На даний момент, пошук інформації можливий за наступними параметрами: адреса нерухомості, реєстраційний номер об’єкту нерухомості, кадастровий номер земельної ділянки, а також інформація про фізичну або юридичну особу. У цьому віконці, куди вас переправила система, ставимо “галочку” в потрібному місці і тиснемо “далі”.

реєстр нерухомого майна, державний реєстр речових прав, державний реєстр речових прав на нерухоме майно, реєстр нерухомостіНаступне вікно, з’являється залежно від того, що ви вибрали раніше. Якщо це, скажімо, реєстраційний або кадастровий номер, то з’явиться віконце з одним полем, в яке необхідно ввести номер. Якщо ви вибрали, наприклад, пошук за адресою, то у відповідних полях необхідно вказати назву населеного пункту, вулиці, номер будинку, номер квартири і, можливо, інші елементи адреси, корпус, блок і інше. Якщо вибрати пошук по юрособі, то обов’язково вводиться код ЄДРПОУ.

Після того, як ви заповнили відповідні пошукові поля, натисніть “далі”. Пошук почався. Якщо в державному реєстрі речових прав інформації за вашими пошуковими параметрами немає, то спливе відповідне повідомлення, якщо ж є, то з’явиться форма для оплати. Слід сказати, що це дуже зручно, що спочатку відбувається пошук, а потім оплата. Тому що це забезпечує уникнення “помилкових” запитів.

Але якщо платіжне віконце з’явилося, це означає, щось ви знайшли. Оплата відбувається, як і всі звичайні платежі в інтернеті, без яких-небудь особливостей. Вартість послуги складає 20 гривень.

Надалі, з’явиться ще форма для отримання на електронну пошту квитанції, яку можна не заповнювати. Після чого з’явиться Інформаційна довідка, в якій буде вказана інформація з реєстру речових прав за вашим запитом. Це файл в pdf форматі. Зазвичай приходить ще і копія на пошту на MAIL.GOV.UA.

Загалом це і все. Слід сказати, що враховуючи зміни, які діють з 01.01.2016 р. ви отримуєте не просто файл, а це є офіційним документом. Який можна перевірити через цей же сайт, можна подавати до державних установ. Документ від нотаріуса або державного реєстратора відрізнятися від вашого майже не буде. Ні друку, ні підпису, ні штампу вони вже не ставлять.

Тонкощі пошуку в реєстрі речових прав

Тепер про особливості пошуку інформації в реєстрі нерухомого майна, коли пошук здійснюється за конкретною фізичною особою.

Пошук можна проводити або по ПІБ, або по ІНН, або ж по серії і номеру паспорта. Чи варто говорити, що найбільш якісний результат виходить при пошуку за ІНН. Радимо користуватися тільки ним. Інші параметри використовувати тільки за відсутності ІНН. Хоча, справедливості ради, скажемо, без ІНН, це у більшості випадків дуже трудомістко, а іноді і марно.

Річ у тому, що при пошуку по ПІБ, система видасть вам всіх повних тезків по всій Україні. І якщо це якесь рідкісне прізвище і ім’я, то результат може бути вдалим. Але якщо це Шевченко, Петренко та ім’я з популярних, то вийде величезний список. У якому всі з однаковими ПІБ, і хто вам потрібний, залишається тільки здогадуватися.

Що стосується пошуку за серією і номером паспорта, то без заповнення ще хоч би одного поля, воно просто не працює. Видається відповідь, що інформації в реєстрі немає.

реєстр нерухомого майна, державний реєстр речових прав, державний реєстр речових прав на нерухоме майно, реєстр нерухомості,

І останні “непорозуміння” при пошуці. А вони, до речі, виникають, і пов’язано це з особливістю алгоритму пошуку інформації. Річ у тому, на відміну від роботи інших баз даних, при збільшенні параметрів пошуку, наприклад, прізвище, ІНН, результат стає не точнішим, що було б логічним, а навпаки, ще ширшим. Експерименти із запитами показали, що можна задати ПІБ однієї людини, а ІНН іншої і у результаті ви отримаєте інформацію скопом, причому не всю.

Цікаво ще і те, що шукати по одному лише прізвищу не можна, програма не пускає. Але, якщо заповнити поле прізвище і ввести які-небудь серію і код паспорта, то цей блок в програмі не спрацьовує і видається результат по записах з конкретним прізвищем. Чому так, є різні припущення. Можливо закладено спеціально.

Цікаве й інше спостереження, при заповненні ПІБ і паспорта, видається така ж кількість людей з однаковими ПІБ, але при цьому при використанні додатково поля паспорта видає чомусь на 1 запис більше, ніж без. А саме, видає інформацію про наявність іпотеки. Чому її не було при запиті без паспорта, теж не зрозуміло.

Як висновок, хочеться зазначити, що для того, щоб отримати якісну інформацію, треба мати ІНН людини. Без нього, все значно ускладнюється. Більше того, в нашій практиці був випадок, коли до людини в інфодовідку приліпився арешт на усе майно. При чому пошук був по всіх полях одночасно. Коли ж по цій людині шукали тільки за ІНН, такого запису не було. Поки розібралися, що до чого, і для вірності не взяли довідку у нотаріуса, клієнт почав турбуватись.

P.S. Пам’ятайте також, що інформації про право власності, яке виникло до 2010 року, в реєстрі може і не бути, оскільки реєстр почав працювати повноцінно лише з 2010 року. А до 2002 року, реєстрів взагалі не було і за інформацією такої давності треба йти у найближче відділення Укрдержреєстру.

Про державний реєстр речових прав на нерухоме майно дивіться на відео:
https://youtu.be/d5PYPYZJki8