Юристи надали рекомендації щодо найбільш поширених видів виявлених порушень
Перевірки Держпраці за небезпекою наслідків для бізнесу вже стали порівнянними з податковими перевірками. Збільшення мінімальної зарплати з 1 січня 2018 року автоматично збільшило і розміри штрафів за ці та інші порушення. Ось тільки деякі з них:
- 11 169 грн – за порушення термінів виплати зарплати;
- 37 230 грн – за роботу у вихідний або святковий день, понаднормову роботу;
- 111 690 грн – за допуск до роботи без оформлення трудового договору;
- 372 300 гривень – за недопуск до проведення перевірки.
Як показала практика перевірок підприємств 60% виявлених порушень пов’язані з невиплатою або затримкою зарплатиабо її виплати не повному обсязі. Тобто без індексації, нижче мінімального рівня і т.д.
Ще 15% порушень пов’язані з тривалістю відпусток, понаднормової роботи, оформленням на неповний робочий день при повній зайнятості і т.п.
Десята частина порушень пов’язана з порушенням оформлення трудових договорів, зміни умов праці, зловживань при наймі співробітників на випробувальний термін.
Що потрібно зробити, щоб уникнути застосування фінансових санкцій.
Які бувають перевірки і їх підстави
На даний момент існують два типи перевірок Держпраці: планові та позапланові. Періодичність планових перевірок залежить від ступеня ризику діяльності підприємства. Він може бути високим, середнім та незначним.
«Критеріями для визначення ступеня ризику є, наприклад, заборгованість по виплаті заробітної плати, невідповідність кількості співробітників обсягам виробництва або послуг, що надаються, виплата працівникам заробітної плати на рівні або нижче її мінімального розміру. Залежно від цього планові перевірки проводяться не частіше, ніж раз в 2 роки, 3 роки або 5 років відповідно», – розповіла UBR.ua юрист CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Олена Басанська.
Про планові перевірки можна дізнатися на сайті Держпраці або скористатися пілотним модулем для планування заходів державного нагляду на сайті Держрегуляторної служби.
Про свій плановий візит перевіряючі зобов’язані письмово повідомити за 10 днів до початку перевірки.
«Якщо це перевірка планова, то варто очікувати, що перевіряти будуть всі пов’язані з трудовими відносинами питання (в тому числі і питання охорони праці). Якщо ж перевірка позачергова, то тут все залежить від того, що стало приводом для її проведення», – говорить керівник практики трудового права ЕПАП Україна Олександра Євстаф’єва.
Наприклад, якщо перевірка проводиться за скаргою працівника, який вважає, що підприємство порушує порядок виплати заробітної плати, то перевірка буде сфокусована на питаннях оплати праці. Скарги співробітників на порушення їх трудових прав, за словами юристів, останнім часом – найпоширеніший привід для перевірок.
«Позапланові перевірки проводяться незалежно від кількості раніше проведених інспекцій за наявності інформації про факти порушення законодавства про працю», – розповіла UBR.ua молодший юрист Eterna Law Христина Леонова.
За словами старшого юриста ЮФ «Астерс» Інеси Летич, крім сигналів від працівників у перевіряючих широкий перелік джерел інформації, включаючи Держстат і ЗМІ. Найчастіше інспектори користуються інформацією від ДФС або Пенсійного фонду (за фактом несплати ЄСВ).
«По регіонах інспектори Держпраці перевіряють ринки на предмет працевлаштування вантажників і торговців. Проводять рейди разом з поліцією», – уточнила UBR.ua Летич.
У Держпраці називають такі основні приводи для перевірок:
- Рішення суду або інформація від правоохоронних органів про порушення законів про працю.
- Рішення керівника інспектора про перевірку дотримання трудового законодавства.
- Заява працівника про неоформлення його на роботу.
- Заява працівника про порушення його трудових прав.
- Інформація від Держстату, ДФС і Пенсійного фонду
Що може інспектор
Постанова КМУ від 26.04.2017 р. № 295 визначає порядок проведення перевірок. Інспектор праці сам визначає куди і коли відправитися на перевірку, на відміну, наприклад, від податківців, які повинні отримувати санкцію начальства і направлення на перевірку.
Тому формально він може з’явитися на перевірку в будь-який час доби (навіть вночі) і заходити в будь-які приміщення об’єкта, де використовується наймана праця. Але якщо він прийде вночі і нікого не застане, то не зможе виписати штраф за недопуск до перевірки – адже його не зобов’язані чекати цілодобово. Тільки скласти акт про неможливість проведення інспекційного відвідування із зазначенням причин.
Так само інспектор вирішує, попереджати про свій візит чи ні. Якщо вважатиме, що це зашкодить перевірці, то може прийти без попередження. Про проведення перевірки він повідомляє уповноваженій посадовій особі підприємства.
Для проведення відвідування інспектору досить мати при собі службове посвідчення.
Партнер юридичної компанії ILF Сергій Сільченко радить обов’язково перевірити, що перед вами дійсно справжній інспектор. Переписати дані посвідчення і звірити їх з тими, що вказані на сайті Держпраці в спеціальному реєстрі. Якщо фото, номер або термін дії документа не збігаються, можна не допускати такого інспектора до перевірки. У разі виникнення підозри слід звертатися в підрозділи Національної поліції або управлінь Держпраці.
Нещодавно Держпраці попередив про часті випадки відвідування приватних підприємців шахраями під виглядом державних інспекторів, які нібито повинні перевірити питання укладення трудових договорів та оплати праці найманих працівників. Погрожуючи великими штрафами, вимагають у підприємців гроші.
Поки перевірки без попередження можуть проводитися тільки у частині порушення правил працевлаштування, а інспекції, пов’язані з охороною праці – за планом. Але Уряд вже запропонував депутатам дати право Держпраці перевіряти без попередження підприємства за будь-яких питань. У тому числі пов’язаних з охороною праці. Відповідні норми містяться в урядовому законопроекті №8045. Про це тут>>
Що перевіряють?
Інспектори насамперед перевіряють правильність оформлення трудових відносин з працівниками: наявність наказів про прийняття на роботу, заповнених трудових книжок (відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок), штатний розклад і робочий графік, відомості по виплаті заробітної плати.
«Крім того, часто виявляється підміна трудових відносин цивільно-правовими. У разі, якщо в договорі між підприємством і фізособою будуть виявлені ознаки трудових відносин, Держпраці нарахує штраф за кожного неоформленого належним чином співробітника», – каже Христина Леонова.
Перевіряють також, чи немає оформлення співробітника на неповний робочий день при фактичний роботі full-time, дотримання компанією термінів і розмірів виплати заробітної плати, надання співробітникам гарантій і пільг, передбачених законом.
Інспектори мають право не тільки знайомитися з документами, а й опитувати співробітників, їх керівників, як наодинці, так і в присутності свідків.
«Таким чином, по-перше, необхідно не допускати порушень трудового законодавства, які можуть стати підставою для проведення перевірки і подальшого застосування санкцій», – зауважила Олена Басанська.
Що робити?
У той же час варто пам’ятати про своє право письмово фіксувати свої коментарі або зауваження до актів інспектора, що дасть можливість врахувати можливі порушення, допущені інспекторами під час перевірки. Також компанія має право вимагати у інспекторів нерозголошення інформації, яка становить комерційну таємницю або конфіденційну інформацію.
Для цього юрист рекомендує вимагати у інспекторів підписання договору про нерозголошення конфіденційної інформації або подібного документа, до якого буде додаватися перелік документів та інформації (або хоча б їх типів/категорій), наданих інспектору при перевірці.
«Тривалість перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, для суб’єктів мікропідприємництва і малого підприємництва – двох робочих днів. У разі перевищення цих строків, керівництво компанії має право не допустити інспектора до проведення інспекції», – зазначила Олександра Євстаф’єва
Олена Басанська рекомендує ще до візиту перевіряючих перевірити внутрішні документи компанії щодо працевлаштування на предмет потенційних порушень і по можливості такі порушення або виправити, або мінімізувати ризики, пов’язані з ними.
Втім, за словами Олександри Євстаф’євої, не варто з ходу записувати перевіряючих інспекторів в «опоненти».
«Якщо підприємство демонструє готовність до конструктивного діалогу, є велика ймовірність, що інспектор, навіть виявивши порушення і записавши їх в акт перевірки, з готовністю підкаже як їх найкращим чином усунути. І, в будь-якому випадку, цей досвід дозволить підприємству бути більш підготовленим при подальших перевірках», – запевняє юрист.
Виконання приписів та штрафи
За результатами інспектування складається акт, а якщо виявлено порушення, то виноситься припис про їх усунення. А далі, залежно від виду порушення, може оштрафувати компанію (і її посадових осіб) чи ні.
Якщо роботодавець виконав припис і, наприклад, у встановлений термін виплатив працівникам компенсацію за затримку зарплати, то підстави для штрафу (за ст. 265 КЗпП) відсутні (лист Держпраці від 11.01.2018 р. №183/3/4.3-3В-18). Це також закріплено в п. 28 Порядку №295.
Якщо розпорядження не виконано, то винні посадові особи штрафуються за ст. 41 КУпАП та ст. 265 КЗпП.
Але, якщо виявлені випадки неоформлених працівників або невиплати в повному обсязі зарплати, або виплата зарплати нижче мінімальної, то одночасно з внесенням приписи про усунення порушення накладається штраф. Незалежно від того, виправив його роботодавець чи ні.