З початку цього року вступає в силу оновлений закон “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань”. Сьогодні розглянемо найсуттєвіші зміни до нього та відповімо на питання, як же тепер відбувається державна реєстрація фізичної особи-підприємця.
1. Зміна системи органів реєстрації фізичної особи-підприємця
Як було раніше?
Монопольним правом на реєстрацію володіли тільки працівники Міністерства юстиції -державні реєстратори.
Як стало?
Система органів державної реєстрації фізичної особи-підприємця і юридичної особи значно розширилася, тепер право реєструвати мають нотаріуси і співробітники банків. Для отримання права реєструвати ФОП і ЮО нотаріусам і банківським службовцям необхідно пройти спеціальну акредитацію і отримати доступ до Єдиного державного реєстру.
Це означає, що не всі нотаріуси і банки зможуть зайнятися реєстрацією, в тому числі і приватних підприємств, для цього необхідно буде пройти тривалу процедуру і отримати по суті “ліцензію на реєстрацію”.
Оскільки на даний момент немає детального опису самої процедури отримання доступу до реєстрації і немає нормативних роз’яснень, ще незрозуміло, як працюватиме нова система.
Невідомо наскільки швидко нотаріуси і банки, які захотіли займатися реєстрацією, дійсно отримають можливість це робити. А до того, як все визначиться, реєструвати, як і раніше, будуть держреєстратори.
2. Екстериторіальність по всій Україні
Як було раніше?
У 2015 році уряд запустив тестовий проект, який давав можливість подати документи на реєстрацію фізичної особи-підприємця жителям, зареєстрованим в Київській і Вінницькій областях, без прив’язки до конкретної адреси, місця реєстрації заявника, за принципом екстериторіальності.
При цьому, “чужий” реєстратор тільки приймав документи, але не здійснював реєстраційну дію. Документи направлялись місцевому держреєстраторові, і тільки останній мав право зареєструвати фізичну особу-підприємця.
фізична особа-підприємець, реєстрація фізичної особи-підприємця, ФОП, державна реєстраціяфізична особа-підприємець, реєстрація фізичної особи-підприємця, ФОП, державна реєстрація
“Незалежно від адреси реєстрації фізична особа-підприємець може подати документи будь-якому реєстраторові у будь-якому місці”
Як стало?
Проект показав свої результати і ефективність, тому з ухваленням нового Закону про держреєстрацію екстериторіальність поширюється на всю територію України, причому реєстратори проводитимуть зміни відразу за місцем, як це раніше міг зробити тільки “рідний” держреєстратор.
Тепер незалежно від адреси реєстрації заявник може подати документи абсолютно будь-якому реєстраторові у будь-якому місці. Правда, система ще не працює через технічні причини – немає налагодженого ПО, але за прогнозами вже на 100% глобальна екстериторіальність запрацює у березні 2016 року.
3. Нові форми реєстраційних карток
З початку 2016 року діють нові форми реєстраційних карток, і тепер вони не “форми”, а “заяви”. Їх зміст сильно не змінився, але тепер в заявах необхідно ще вказувати дату народження ФОП.
Також при первинній реєстрації не потрібно подавати копію ідентифікаційного коду.
Виписку з ЄДР в паперовому виді відмінили.
Раніше виписка з ЄДР передбачала паперову форму з друком і підписом реєстратора. У новому законі є пряме визначення, що виписка з ЄДР – це документ в електронній формі.
На руки вже нічого видавати не будуть, у реєстраторів навіть печатки відмінили. Якщо фізична особа-підприємець захоче дізнатись відомості про себе як про підприємця, то треба буде себе шукати на сайті Мін’юсту в Єдиному реєстрі або замовляти у реєстратора платний витяг в паперовому виді. Вартість витягу теж трохи збільшилася, тепер держмито складає 80 грн.
Позитив в електронних виписках однозначно є: одним паперовим архаїзмом менше, але як скоро зміниться вся система, що звикла до “принесіть довідку про всі довідки”, – ось в чому питання.
Більш детально про реформу в реєстрації фізичної особи дивіться на відео:
Інформація поширена з сайту http://www.pravoconsult.com.ua